Kardeş Kıskançlığında Ailenin Rolü Nedir?

Anasayfa / Genel / Kardeş Kıskançlığında Ailenin Rolü Nedir?

Çocuklardaki kıskançlığın kontrol altında tutulması konusunda anne ve babaların tutumları önem arz etmektedir. Uygun tutum ve davranışlarla bu olumsuz duygular yok denecek kadar düşük seviyelere indirgenebilme olasılığı mevcuttur.

Öncelikle, yeni kardeşin doğumundan önce, bir önceki çocuğun bu duruma alıştırılması önemlidir. Ona yeni bir kardeşinin olacağı müjdesi verilerek, birlikte geçirecekleri güzel zamanlardan bahsedilmelidir. Çocuğa, kardeşinin bakıma muhtaç olduğu vurgulanarak, kendi bebekliği örnek gösterilerek ve iki çocuğa da zaman ayırarak, kıskançlık duygusunu denetleyebilmesi öğretilmelidir.

Büyük çocuğa, kardeşinin doğmasına rağmen ona olan sevginin azalmadığını söylemek ve bunu eylemle kanıtlamak, böylelikle çocuğun kaygısını azaltarak özgüvenini yeniden kazanmasına yardımcı olmak gerekir. Bebeğin bakımı esnasında büyük kardeşten yardım alınması ve bebeğin bakım sürecine dahil edilmesi, olumlu bir yaklaşımdır. Çocuğun yapabilecekleri göz önünde bulundurularak, bebeğin bezini, pudrasını getirmek gibi onu bıktırmayacak küçük yardımlar istemek, çocuğun yeni kardeşi kabullenmesini kolaylaştırabilir. Bunun aksine, zarar verebileceği endişesi ile çocuğun yeni bebekten sürekli uzak tutulması, kıskançlığı artırabilir. 

Tavsiye edilmeyen bir diğer davranış ise, büyük kardeşin yanında bebeğe aşırı ilgi gösterirken, bir öncekini ilgiden yoksun bırakmaktır. Bu durumu önlemek için, ebeveynden biri bebekle ilgilenirken, bir diğeri de büyük kardeşi ile ilgilenmelidir. Fakat bebekle ilgilendikten hemen sonra büyük çocukla ilgilenmeye çalışmanın, çocukta yapmacıklık ve samimiyetsizlik hissi uyandırabileceği unutulmamalıdır. 

Çocuklar arasında çıkabilecek olası bir anlaşmazlık durumunda, büyük kardeşe “ama sen ablasın/ağabeysin” şeklindeki bir yaklaşım, hem çocuğa istemediği bir sorumluluğu yüklemek, hem de anne babasına olan güveni zedelemek gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca iki kardeş arasında her zaman eşit davranmak yerine, her birine ihtiyacı ölçüsünde ilgi göstererek adil olmayı tercih etmek gerekir. Çocuğun bu sıkıntılı süreçte, olumlu şekilde desteklenip, motive edilmesi de önemlidir. Çünkü çocuğun kendini değerli algılaması, başarılarını hissetmesi, yeteneklerini fark etmesi ve çevresinden kabul görmesi, olumlu bir kişilik geliştirebilmesi için çok önemlidir.

Dr. Dağcıoglu, Furkan Adem. ”Aileye Yeni Katılan Kardeşin Bir Önceki Çocuğun Davranışları Üzerinde Etkileri”. Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aile Hekimliği Kliniği (2012) 

Bir Yorum Yazın