10 Yaşında 250 Kitap Okuyan Filozof Çocuk Atakan Kayalar ile İlgili Hassasiyet Çağrısı

Anasayfa / Genel / 10 Yaşında 250 Kitap Okuyan Filozof Çocuk Atakan Kayalar ile İlgili Hassasiyet Çağrısı

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bir kitapçıdaki videosu ile dikkatleri üzerine çeken 10 yaşındaki filozof çocuk Atakan Kayalar bir anda ülkenin gündeminde yer aldı. Atakan Kayalar kameralar karşısındaki kendinden emin tavrı, psikoloji, felsefe, tarih gibi çeşitli disiplinlerle ilgili bilgi birikimi ile çok konuşuldu.

Medyanın ilgisini oldukça çeken filozof çocuk Atakan Kayalar’la ilgili haberler çığ gibi büyümekte. CNN Türk Atakan Kayalar’ı canlı yayında konuk etti ve nasıl bir eğitim almak istediğini sordu. Atakan Kayalar ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ardından Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı da bir açıklama yayınladı.

Bakanlık, yayınladığı açıklamada Atakan Kayalar ve ailesi ile bakanlık uzmanlarının görüştüğünü açıkladı. Atakan Kayalar’a en uygun ve sağlıklı pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmetinin sunulmaya başlandığı ifade edildi. Ayrıca hassasiyet ve sağduyu çağrısında bulunuldu.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal medyada yayınlanan videodan sonra Türkiye’nin gündemine oturan Atakan Kayalar ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamasında sağduyu çağrısı yaparak şunları söyledi:

* Bir çocuğumuzun gelişim özellikleri üzerinden yürütülen tartışmalar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

* Her çocuğun pedagojik gelişim hızının ve düzeyinin farklı olabileceğini unutmadan, çocuklarımızın üstün yararını ve haklarını gözetmeliyiz.

* Çocuklarımızın potansiyelleri, yetenekleri ve davranış biçimleri konunun uzmanları tarafından çok boyutlu ve kapsamlı bir şekilde değerlendirilmelidir.

* Ancak doğru destek ve yönlendirme ile çocuklarımızın sağlıklı gelişimini sağlamak mümkün olduğundan, bütüncül değerlendirme yapılmadan münferit birkaç video üzerinden çocuğumuza dair beyanların menfi etkileri olacaktır.

* Bakanlık olarak, yürüttüğümüz mesleki çalışma çerçevesinde, uzmanlarımız çocuğumuz ve ailesi ile görüşmüştür.

* Kendilerine ihtiyaçlarına göre en doğru ve sağlıklı pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmeti sağlanmaya başlanmıştır.

* Çocuğumuzun, sosyal medya üzerinden saldırıya ve tehditlere maruz kalması, ailemizi derinden üzmekte ve kaygılarını arttırmaktadır.

* Çocuklarımızın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunun bir kez daha altını çizerek; çocuk ve aile ile ilgili çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi için basın kuruluşlarımızın ve sosyal medya kullanıcılarının hassasiyetini beklemekteyiz. (İHA)

Bakanlığın açıklamasının yanı sıra Psikoterapi ve Psikososyal Çalışmalar Derneği de Atakan Kayalar’ın video ve fotoğraflarının kamuoyu ile paylaşılmasının, kamuoyunun çocuk ve ailesi ile ilgili yorum ve görüşlerini bildirmesinin önce çocuğa ve ailesine, sonra diğer çocuklara zarar verdiği ifade edildi ve bu durumun çocuk istismarı ve ihmali derecesinden bir suç olduğu açıklamasında bulunuldu.

CNN Türk canlı yayınında nasıl bir eğitim istediğini ailesi ile birlikte ifade eden Atakan Kayalar’la ilgili “çocuğumuzun, sosyal medya üzerinden saldırıya ve tehditlere maruz kalması, ailemizi derinden üzmekte ve kaygılarını arttırmaktadır” şeklinde açıklamada bulunan Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı da sosyal medya kullanıcılarını duyarlı olmaya çağırdı.

 

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın