23 Nisan Çocuk Bayramı’nın Tarihsel Gelişimi

Anasayfa / Genel / 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın Tarihsel Gelişimi

Her sene büyük bir coşku ile kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu sene pandemi sebebi ile evlerden kutlanacak. Peki 23 Nisan’ın tarihteki çıkış noktasını biliyor muyuz, yoksa bilgilerimiz ezbere mi? Gelin birlikte değerlendirelim.

23 Nisan 1920’de Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Ankara’da açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Türk halkının kendi iradesiyle yeni bir devlet kurduğunun ilanıydı. TBMM, aldığı kararla yeni Türk devletinin ilk bayramı olarak 23 Nisan gününü “Milli Bayram” kabul etmiştir.

Bugünün ilk defa çocuklarla anılmaya başlanması ise Himaye-i Etfal Cemiyetinin (Çocuk Esirgeme Kurumu)’nun Milli Egemenlik Bayramını vesilesiyle çocuklar için yardım toplama faaliyetleriyle olmuştur.

1917’de kurulan Himaye-i Etfal Cemiyeti Birinci Dünya Savaşı döneminde şehit çocukları ve kimsesiz çocuklara ciddi yardımlarda bulunmayı amaçlıyordu. Himaye-i Etfale Cemiyeti, 1925-1929 yılları arasında, topladığı bağışlarla, 257.361 çocuğa yardım etmiştir. İyi bakılmadıkları için çocukların küçük yaşta ölmelerini önlemek ve diğer taraftan aç ve çıplak, yersiz, yurtsuz kalmış çocukları himayeye çalışan cemiyet; kuruluşundan itibaren TBMM Başkanı ve Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın desteğini almasıyla 1926’lardan itibaren çocuk bayramı olarak görülmeye başlanmıştır.

Çocuk Bayramının amacı, çocukların birkaç gün eğlendirilmesinden ziyade, çocuk sorunlarını kamuoyunun gündemine taşımak ve çocuk ölümlerini azaltarak nüfus artışının desteklenmesinin sağlanması olarak görülmüştür.

“Çocuk Bayramı” Mustafa Kemal Paşa ve hükümetin de desteği ile 1929 yılında “Çocuk Haftası” adıyla yedi güne çıkarılmıştır. Böylece, 23 Nisan Çocuk Bayramı Çocuk Haftası haline getirilerek çocukların sorunlarının daha çok gündeme getirildiği ve tüm Türkiye’nin coşkuyla kutladığı bir bayram haline dönüştürülmüştür.

Kaynak:

Özçelik M. (2011), 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın Ortaya Çıkışı ve 1922-1929 Yılları Arasında 23 Nisan Kutlamaları, Akademik Bakış, Cilt 5(9), 264-285.

Bir Yorum Yazın